תרומתם של גורדי השחקים לאיכות הסביבה

ידוע כי בניינים הם צרכני אנרגיה גדולים ואחראים לאחוז ניכר מפליטת גז החממה. בניית גורדי שחקים בתקנים ירוקים יכולה לתרום לאיכות הסביבה, ולהשיג חיסכון ניכר באנרגיה על ידי מעבר לאנרגיות ירוקות ובמיוחד לאנרגיית השמש.

במשך תקופה ארוכה התרכזה הבנייה הירוקה במבנים צמודי קרקע, והדגש היה על שימוש בחומרי בנייה טבעיים, ובבחירת כיווני אוויר מתאימים כדי להקטין את צריכת האנרגיה. התחממות כדור הארץ והצורך בהפחתת צריכת אנרגית דלק מחייבת ארכיטקטים ואנשי הנדסה אזרחית לפעולה נרחבת גם בתכנון נכון של גורדי שחקים, שכן ככל שהאנושות גדלה מבחינת כמות האנשים, הפתרון הנכון והזמין לבנייה עבור מגורים ומשרדים הם גורדי שחקים, שתופסים הרבה פחות מקום מבתים צמודי קרקע או בנייני מגורים של כמה קומות בודדות.

איך זה עובד

במספר מדינות בעולם יצאו לדרך כמה פרוייקטים מובילים בתחום גורדי השחקים הירוקים כאשר הכוונה היא להגיע למצב של הפיכה של ממש בדפוסי הבנייה הירוקה. הרעיון, שעובדים עליו אדריכלים ואנשי הנדסה אזרחית הוא להגיע למגדלים גבוהים למגורים, שיוכלו לספק את כל תצרוכת האנרגיה של הבניין בעצמם, ויגיעו לאפס פליטת פחמן דו חמצני. הרעיון הוא לנצל את אנרגיית השמש, ולהפוך את הבניינים למכונות לייצור אנרגייה כאשר מכל אספקט של הבנייה מודדים, ומחשבים את הערך המוסף לשיפור איכות הסביבה.

מעבר לקולטי השמש המוצבים בבניינים אלה כל תכנון התאורה והחלונות מביא בחשבון התייעלות בצריכת האנרגיה הנדרשת, כדי להאיר דירות ומשרדים במשך היום. התכנון לוקח בחשבון את כמות האור הנדרשת במהלך היום מבלי לתת לשמש לחמם את הבניין יתר על המידה. בנוסף, שתילת גנים על גגות הבניינים יוצרת מצב של הגדלת השטחים הירוקים בעיר, ואלה משמשים גם כבידוד מצויין למבנה עצמו.

הניסוי הצרפתי

בפריז, שגובה הבנייה בה הוגבל ל 37 מטר טען ראש העיר לאחרונה, כי בנייה לגובה תשפר את איכות החיים, לא רק של אלה הגרים בבניינים גבוהים יותר, אלא שבנייה כזו תשאיר שטחים ירוקים רבים בקרבת העיר שיהוו ריאות ירוקות לעיר. במסגרת התכנון העירוני עמלים אנשי הנדסה אזרחית, על מנת להוכיח כי התועלת שתצמח מכך היא רבה בהרבה ממה שחושבים כיום. המבנים שיאושרו, אומר ראש העיר יהיו חייבים להיות יצירות אמנות ולא סתם מבני ענק של מתכת וזכוכית.

בהמשך להכרזתו של ראש העיר נבחרו שלושה אתרים שונים שעליהם מתחרים אדריכלים על אישור תוכניות שהתנאי הבסיסי שלהן הוא עמידה בכל התקנים הירוקים, ושהבניינים יספקו את מרבית תצרוכת האנרגיה שלהם בעצמם.

מגדלים היפר ירוקים

מגדלים היפר ירוקים הם מגדלים המשלבים אלפי מטרים של פנלים פוטו-וולטאיים המסוגלים לייצר חשמל, טורבינות רוח ו"פיר קנדי", המעביר אוויר דרך צינור הממוקם מתחת לבניין, ומחמם אותו בחורף ומקרר אותו בקיץ. בנוסף לשילוב של טכנולוגיות לניצול האנרגיה הירוקה מתוכנן מגדל כזה על פי קריטריונים של בנייה בת קיימה תוך התחשבות בכיווני האוויר ובאקלים המקומי. גם הקמת המבנה לוקחת בחשבון את כל מחזור החיים של המבנה מהקמתו ועד להריסתו בעתיד, וזאת על מנת להבטיח ניקיון, שקט ובטיחות לסביבה.

חומרי הבניין

חלקי הבניין נבנים באופן תעשייתי ומגיעים לאתר הבנייה מוכנים להרכבה. החלקים מורכבים בשטח במהירות ויוצרים מצב ששטח הבנייה וסביבתו תמיד נקיים. אין כניסות ויציאות של משאיות בטון גדולות ומרעישות ואין ענני אבק אין סופיים. בשיטת בנייה זו ניתן גם לפרק את הבניין בקלות או להעבירו למיקום אחר, וכמעט כל חומרי הבנייה ניתנים למחזור.

לסיכום ניתן לומר כי בניית גורדי שחקים יכולה לתרום לאיכות הסביבה והרבה.

המאמר באדיבות דורון שלו – הנדסה אזרחית בע"מ

אודות admin