שינויי האקלים בעולם

האטמוספירה שמעל לראשינו יוצרת בכדור הארץ אפקט כמו של חממה אשר יצר האדם בעבור הצמחים. אפקט זה אשר נוצר באמצעות האטמוספירה מכונה "אפקט החממה", והוא זה אשר שומר על הטמפרטורות בכדור הארץ שלא יצנחו מתחת לנקודת הקפיאה, ושלא יעלו יתר על המידה. שמירה על טמפרטורות סבירות בכדור הארץ מאפשרת את החיים של בני האדם, הצמחים ובעלי החיים על פניו. בשנים האחרונות בני האדם משחררים גזים רבים לאטמוספירה הנפלטים כתוצאה משריפת פחם ונפט, מה שפוגם בתקינותה של שכבת האטמוספירה, וגורם לשינויי אקלים קיצוניים. על פי החישובים הטמפרטורה הממוצעת בכדור הארץ עלתה בכשלושת רבעי מעלות צלזיוס, זה אמנם מספר אשר נשמע נמוך, אך הוא בעל השפעה משמעותית מאוד.

 

שינויים קיציים

בין השינויים השונים אשר חלו בכדור הארץ, ניתן לראות כי התחממות הכדור מביאה להופעה של תופעות טבע שונות:

  • המסת קרחונים: ההתחממות הגדולה ביותר במזג האוויר נמדדה באזורי הקטבים, באלסקה ובסיביר. מקומות אלו מכילים כמות גדולה של קרחונים אשר זקוקים לתנאים קרים על מנת שלא ימסו. ההתחממות של השנים האחרונות הביאה לתופעה של ממסת קרחונים, מה שהוביל לעליית מפלס מי הים, ולהצפה של אזורים מסוימים אשר שוכנים לקו המים.

 

  • אל ניניו: תופעת האל ניניו היא תופעה אקלימית אשר לרוב מתרחשת בדרום אמריקה, אל מול החופים של פרו ואקוודור. ברוב השנה המים אשר מגיעים לחופים אלו הם קרים ועשירים בחומרי מזון, מה שמבטיח דגה גדולה. לקראת חודש דצמבר המים באזור מתחממים למשך כשלושה שבועות, ולעיתים תופעה זו נמשכת אף יותר. במצב בו התחממות המים נמשכת מעל לשלושה שבועות יורדת כמות הדגה, וכתוצאה מכך נפגמת פרנסת המקומיים. המחקרים השונים מראים, כי תופעה זו גורמת להשפעות גלובליות עקב שינויים בזרמי האוקיינוס. פעם התדירות של תופעה זו הייתה פעם עד פעמיים במהלך כ- 10 שנים. אולם במהלך חמישים השנים האחרונות התופעה התרחשה מעל ל- 11 פעמים.

 

  • שריפות: תופעה נוספת אשר פוגעת באזורים נרחבים על פני כדור הארץ היא שריפות. באזורים חמים במיוחד לצמחיה נטייה להתלקח, ומאחר ומדובר באזורים דליקים, האש מתפשטת בקלות ומחרבת אזורים שונים של צמחיה ולעיתים אף בתים. על מנת לנסות ולמנוע התפשטות של השריפה, שירותי כיבוי אש עושים שימוש בכל הכלים העומדים לרשותם על מנת לכבות את השריפה.

שינויים חורפיים

בנוסף לשינויים הקיציים, השינויים באפקט החממה משפיעים רבות גם על מזג האוויר החורפי. החורפים הולכים ונעשים קשים, קרים וארוכים יותר במקומות מסוימים, והעדות לכך היא החורפים, הסופות ומזג האוויר הקר אשר פקד את ארצות הברית בשני החורפים האחרונים, אשר כמוהו לא נראה שנים, ואולי אפילו אף פעם.

 

מה עושים?

הדרך של כל אחד מאיתנו לנסות ולהפחית את התופעה היא לעשות שימוש מופחת במוצרי צריכה כמו חשמל, מים, דלק ועוד, על מנת לנסות ולהפחית את תהליך הייצור המאסיבי, ולשקם את האטמוספירה.

אודות admin