שימושים שונים שניתן לעשות מבקבוקים למיחזור

השמירה על איכות הסביבה והטבע הפכה כבר מזמן לצורך גלובלי ולא לעניינם של ארגונים ירוקים כאלה ואחרים. המודעות ההולכת וגוברת לצורך זה מגיעה לכל בית ולכל אדם, ואחד התהליכים שקיבלו האצה גדולה בשנים האחרונות הם תהליכי המחזור. כמות הפסולת שהאדם מייצר בכל יום היא ענקית, והטמנת הפסולת באדמה אמנם מאפשרת להביט בנוף ללא הררי זבל, אבל זה לא הפתרון, מכיוון שגם בהטמנת הפסולת יש סכנה לסביבה, לאיכות המים והאדמה, וכל זאת כתוצאה מפליטת חומרים רעילים של רבים מהחומרים המוטמנים. אחת הרעות החולות של פסולת אדם היא בקבוקי הפלסטיק המשמשים אותנו לשתייה ולשימושים נוספים. בקבוקים אלה עשויים חומר שהוא תוצר לוואי של נפט, שנחשב לאחד מגורמי הזיהום הגדולים בעולם. בנוסף לצרה זו הפלסטיק אינו מתכלה ואינו מתפרק במשך אלפי שנים גם לאחר שהוטמן באדמה. כך יוצא שזיהום הסביבה מתרחש במהלך הייצור והשימוש בבקבוקי פלסטיק מספר פעמים והנזק לסביבה הוא עצום.

מיחזור בקבוקי פלסטיק והשימוש בתוצרים

מיחזור בקבוקי פלסטיק הוא אחד מהתחומים שמאד התרחבו בארץ ובעולם בכל הנוגע לשמירה על איכות הסביבה, והדבר מועיל בכמה מישורים. הבקבוקים הממוחזרים אינם נטמנים באדמה, ואינם מהווים סכנה לסביבה או לאפקט השריפה ההרסני שלהם, שמוסיף גזי חממה מסוכנים לאטמוספירה. במימד השני הופכים בקבוקים אלה לאחר תהליך המחזור לפתיתי פלסטיק (PET) או ללוחות פלסטיק דמוי עץ הנמכרים למפעלים כחומר גלם בארץ ובעולם, ובעזרתם מייצרים מוצרים שונים העשויים 100% פלסטיק ממוחזר. המיחזור גורם להפחתת ייצור הפלסטיק במפעלי הדלקים השונים, ולהפחתה ניכרת בזיהום האוויר.

השימושים של הפלסטיק הממוחזר

פתיתי הפלסטיק הממוחזר ולוחות הפלסטיק דמוי העץ משמשים לייצור מגוון רחב של מוצרים כגון:

 • סלסלות לפירות וירקות
 • תבניות לביצים
 • סרטי קשירה
 • מוצרי טכסטיל
 • שטיחים
 • שמיכות
 • מעילים
 • ספסלי גינה
 • פחי אשפה
 • גדרות
 • שולחנות פיקניק
 • ועוד

תהליך המיחזור

תהליך המיחזור של בקבוקי פלסטיק מתחיל מהבית של כל אחד מאיתנו. ברחבי הארץ מוצבים למעלה מ-8000 מכלים לאיסוף בקבוקי פלסטיק במאה ושישים רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ. המיכלים מוצבים במקומות הסמוכים לאיזורי המגורים וניתן להגיע ברגל למיכלי האיסוף המוצבים כמעט בכל פינה. יש להפריד את בקבוקי הפלסטיק מיתר הפסולת של הבית ולהשליך אותם למיכלי האיסוף. לאחר שהמיכל מתמלא מועברים הבקבוקים למפעל המיחזור. חשוב לציין כי כל מיכל איסוף צובר בממוצע טון של בקבוקי פלסטיק בשנה. במיכלי האיסוף יש להשליך אך ורק בקבוקי פלסטיק, ולא שקיות פלסטיק שכן אלה אינם עוברים תהליך מיחזור. כל סוגי בקבוקי הפלסטיק מיועדים למיחזור החל מבקבוקי שתייה, בקבוקים של חומרי ניקוי, מרככי כביסה וכדומה.

פינוי הבקבוקים נעשה על ידי משאית עם צינור שאיבה רחב השואב את הבקבוקים לארגז המשאית, שם הם נדחסים כדי לצמצם מקום ומוסעים למפעל המיחזור.

במפעל המיחזור קיימות שתי מכונות, האחת עושה שימוש בבקבוקים עצמם, ומהם מייצרת את פתיתי הפלסטיק, והשנייה משתמשת בפקקי הבקבוקים ומייצרת לוחות דמויי עץ שמהם מייצרים את הרהיטים מפלסטיק, הספסלים, הפחים, הגדרות שולחנות הפיקניק וכדומה.

יכולת המיחזור של המפעל היא 9000 טון בשנה כאשר בממוצע בשנה ממוחזרים כ-6000 טון בקבוקים. מיון הבקבוקים נעשה על ידי מערכת ממוחשבת המפעילה חיישנים אלקטרוניים, שסורקים את הבקבוקים ומנתחים את סוג הפלסטיק ואת צבעם. לאחר הסריקה מפרידה המכונה בין הבקבוקים השונים, וממיינת כ 80,000 בקבוקים בשעה. מכונה זו החליפה תהליך מיון ארוך ולא יעיל שנעשה קודם באופן ידני.

אודות admin