פינוי פסולת למען איכות החיים

פינוי פסולת

פינוי פסולת

הרס של בניינים ישנים, ובניה של מבנים חדשים יוצרים באופן טבעי פסולת שונה, כאשר היא תוצר הלוואי של תהליך הבניה. פסולת זו עשוי להוות מפגע סביבתי ותברואתי, ולכן ישנה חשיבות גבוהה לצורך לפנותה בזריזות וביעילות. על הקבלן האחראי על הפרויקט לוודא כבר בתחילת תהליך הפירוק או הבניה, כי עומדת לרשותו חברה מיוחדת, אשר מתמחה בפינוי פסולת אל אתרי הפסולת המפוקחים והמיועדים לכך.   

 

פינוי פסולת בצורה נכונה

בשנת 1984 עבר בכנסת חוק אשר מכונה "חוק שמירת הניקיון", המורה לכל הקבלנים מה היא הפסולת אשר יש לפנות בהקדם תוך כדי התקדמות פרויקט הבניה. החוק קובע, כי פסולת בניין היא פסולת גושית, אשר מכילה את כל אותם השיירים או החומרים אשר משמשים לתהליך הבניה. החוק קובע, כי גם פסולת כמו חלקי אדמה או חלקי הריסות של מבנים שונים נחשבים כפסולת בניין שיש לפנותה בהקדם. קבלנים אשר אינם מפנים את פסולת הבניין שלהם כחוק, או במקרה בו לוקח להם זמן רב להתפנות למשימת הפנוי, צפויים לקבל קנס כספי גדול מטעם הרשויות המקומיות. בעת פינוי פסולת בצורה נכונה, יש להבחין בין שלושה סוגי אשפה עיקריים:

  • פסולת בניין שהיא בגודל או בכמות אשר יכולה להתאים לזריקה בתוך פחי האשפה.
  • פסולת בניין בכמות קטנה, או שאינה מכילה חומרים מסוכנים, ופינויה יכול להיעשות על ידי הקבלן בצורה עצמאית.
  • ופסולת בניין אשר אינה בגודל המתאים לפחי אשפה, או פסולת אשר מכילה כמות גדולה של חומרים מסוכנים, ויש לפנותה רק באמצעות חברות מיומנות לפינוי אשפה.

 

פינוי ומחזור פסולת למען איכות הסביבה

כל נושא ההקפדה מצד הרשויות על פינוי פסולת בהקדם נובע מתוך הדאגה לסביבה ולאזרח. ההתעקשות על פינוי מהיר ויעיל של הפסולת נובעת מכך, שפסולת זו יכולה להוות סכנה סביבתית בשני מישורים:

  • פסולת בניין, הנוצרת כתוצאה מתהליך הבניה לרוב מצטברת על המדרכה. עוברי אורך אשר הולכים במקום עשויים ליפול ולהיפצע כתוצאה מהצטברות של פסולת זו, או חלילה לרדת לכביש, מאחר והאשפה חוסמת את המדרכה, מה שעשוי להיות מסוכן אף יותר.
  • פסולת בניין מהוות את אחד מהגורמים המזהמים ביותר שקיימים, ואי פינוי של אשפה זו עשוי לגרום נזק חמור לסביבה.

חלק גדול מן הפסולת אשר נוצרת בעת תהליך הבניה ניתן למחזר. הקבלן יכול כבר בתחילת תהליך הבניה למיין את הפסולת אשר ניתנת למחזור, ולהפריד אותה מן הפסולת האחרת. כך, במקום לזהם את הסביבה בחומרים מזיקים שונים, ניתן לקחת את הפסולת למרכזים מיוחדים למחזור, שם יעשו בה שימוש חוזר. האתגר הגדול של המשרד להגנת הסביבה הוא למצוא עוד ועוד אתרי פסולת מסודרים, אליהם ניתן יהיה להשליך אשפה בצורה מסודרת, ללא פגיעה בתושבים או בסביבה.

 

פינוי פסולת כחוק

אם כך, חשוב מאוד להקפיד על פינוי של פסולת בניין בצורה מהירה ויעילה כחוק, על מנת לשמור על איכות הסביבה, ועל בריאות התושבים.

אודות admin