מנועים לסביבה ירוקה מגיעים אל תחום התחבורה

המאמר נכתב באדיבות סליל המנוע – שיווק מנועים חשמליים, גנרטורים ומשאבות

מכוניות ידידותיות לסביבה הן גולת הכותרת של המגמה הירוקה והאקולוגית. אחד ממוצרי הצריכה הנפוצים, הפופולאריים והמזהמים ביותר בעולם עובר מהפיכה משמעותית. עם זאת, צריך לזכור כי המגמה הירוקה של המכוניות לא הייתה יכולה להתרחש ללא מנועים מתאימים.

באופן כללי, כל מכונית הצורכת כמות קטנה של דלק, או לחילופין צורכת דלק המזהם את הסביבה פחות מהדלק הרגיל והמקובל, מוגדרת בתור ידידותית לסביבה. הגדרה זו של מכוניות או מנועים לסביבה ירוקה היא משמעותית בשל מספר היבטים. ראשית, היא מעניקה הטבות מס והנחות עבור לקוחות במגזר הפרטי, העסקי והציבורי. שנית, ההגדרה מכניסה את הרכב לקטגוריה נפרדת הדורשת תהליך שונה של הפקת חשמל.
סוגי מכוניות ידידותיות לסביבה והשימוש הנפוץ במנועים ירוקים

יש המון סוגים של מכוניות ידידותיות לסביבה עם ובלי מנועים לסביבה ירוקה:

א. מכוניות חשמליות – אלו מכוניות שנוסעות בעזרת מצברים.

ב. מכוניות סולאריות – ברכבים אלו הדגש הוא על המרה של אנרגיית השמש. המכונות נבנות עם תאים פוטואלקטריים.

ג. מכוניות מימניות – נוסעות באמצעות תא דלק המבוסס על הפקת חשמל באמצעות תהליך כימי בו מעורב מימן. תת-קטגוריה אחרת כוללת מכוניות מימניות עם מנוע שריפה.

ד. הנעה היברידית – מכוניות ירוקות נפוצות מאוד בכבישי הארץ. המכוניות מבוססות על מנוע בנזין לצד מנוע חשמלי, המופעל בהספקים נמוכים ובמיוחד בשטח עירוני. במכוניות אלו בא לידי ביטוי העיקרון החשוב ביותר של מנועים לסביבה ירוקה. המנוע אינו פוגם בחוויית הנהיגה, וזאת לפרקים, ללא אף צריכה של בנזין או דלק.

כיצד מונעים את בזבוז האנרגיה של מנועים?

מלבד תחום התחבורה, מנועים באים לתת מענה על שורה ארוכה של דרישות לסביבה ירוקה גם בתעשיות נוספות. רוב האנרגיה אשר מתבזבזת כתוצאה משימוש במכונות היא בחיכוך שבתוך בוכנת המנוע. בזבוז זה של אנרגיה מוערך בכחצי מהאנרגיה האגורה בדלק.
בנוסף, אנרגיה רבה מתבזבזת בהסעת מסת המנוע עצמו. מכוניות אולטרא לייט הן דוגמא למכונית, בה המנוע בנוי באופן שונה מהמקובל, בעוד שאר חלקי המכונית עשויים מחומרים קלים וחזקים. מכונות אלו מוכיחות, כי לעיתים דווקא השילוב בין מנועים לסביבה ירוקה לבין רכיבים אחרים הוא זה שיוצר את פריצת הדרך.
אנרגיה ירוקה דורשת שימוש במנועים על בסיס קבוע. הדבר החשוב הוא לזהות את המנועים המתאימים לאופן הפקת האנרגיה, מבלי לפגוע בהספקים או בתוצאות.
מנועים צריכים להיות מיוצרים על ידי חברות המקפידות על תווי תקן אקולוגיים. יש חברות המשקיעות באפיון, פיתוח וייצור של מנועים לסביבה ירוקה ברמה יוצאת דופן.
המנועים הללו משיגים תוצאות מרשימות והנטייה הרווחת היא לעבור אליהם על חשבון מנועים רגילים, בזבזניים ומזהמים. בשורה התחתונה, העתיד של האנושות כולה תלוי באופן בו נלמד לנצל את הידע הקיים לצורך יצירת אנרגיה ירוקה.

אודות admin