מחזור פלסטיק בארץ

צו השעה המורה לנו להתמודד עם בעיית זיהום הסביבה מגיע לכל תחום וכיום נעשות פעולות רבות למחזור חומרים שונים, ובינהם פלסטיק המהווה אחד הגורמים המזהמים הגדולים של פריטי האשפה שאנו משליכים בצורה פרטית או מסחרית. פלסטיק הוא מוצר לוואי של נפט, הוא לא מתפרק, הוא נשאר בצורתו זו לשנים ארוכות (מאות שנים ויותר), בעלי חיים האוכלים אותו בחושבם אותו למזון, נחנקים ומתים כתוצאה מכך, ושריפתו גורמת לזיהום סביבתי חמור. כל הסיבות הללו הביאו למציאת פתרונות מחזור שונים בתחום הפלסטיק, ופתרונות נוספים של צמצום השימוש בו במקומות שהשימוש בו אינו נחוץ.

שלושת הפתרונות העיקריים לפסולת הפלסטיק הן:

  • ·         מחזור פלסטיק בחקלאות
  • ·         איסוף ומחזור בקבוקי פלסטיק
  • ·         טיפול בבעיית שקיות הפלסטיק והניילון

מחזור פלסטיק בחקלאות

ענף החקלאות משתמש באלפי טונות של פלסטיק לבניית חממות, כיסויים לערוגות וכדומה. יריעות פלסטיק אלה משמשות את החקלאי במשך שנה עד שלוש שנים, אך לאחר השלכתו הוא לא מתכלה אלא לאחר מאות שנים (!). ענף החקלאות משליך כ 3000 טון פלסטיק בכל שנה בשטחים פתוחים. מחזור פלסטיק מסוג זה מונע את שריפתו, העברת מחלות וכדומה.

צוות משותף למשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות הגיש דו"ח, ובו ישנה דרישה מהחקלאים להפריד את הפלסטיק מיתר הפסולת שלהם, על מנת להעבירו למתקני מחזור מיוחדים. מדובר בכ 15,000 טון פלסטיק בשנה, שיכולים לחסוך לנו זיהום סביבה רציני.

מחזור בקבוקי פלסטיק

זה כמה שנים שבארץ פועל מערך איסוף ומחזור של בקבוקי פלסטיק, שאין עליהם חובת פיקדון. מערך זה מפנה גם בקבוקי פלסטיק שאינם בקבוקי משקה, אלא מיכלי סבון, תמרוקים וחומרי ניקוי שונים העשויים פלסטיק. כיום מוצבים בארץ למעלה מ 15,000 מכלי איסוף לבקבוקים בכל הרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ. הפלסטיק מועבר למפעלי מחזור ומייצרים ממנו חומר גלם המשמש לייצור אריזות למזון כדוגמת סלסלות לפירות וירקות, סיבים שונים לטקסטיל, למעילים, חומרי מילוי ולייצור שטיחים. איסוף זה פועל באמצעות חברות פרטיות הנמצאות בקשר מתמיד עם המועצות המקומיות.

שקיות פלסטיק וניילון

שקיות פלסטיק משמשות כאריזות נוחות, והן אפילו חסכוניות בתהליך הייצור שלהן, אך השימוש ההולך וגובר בשקיות אלה יוצר בעייה כלל עולמית חמורה. הפתרון היעיל ביותר הוא הקטנת הצריכה של שקיות אלה, ופתרון נוסף הוא מחזורן של שקיות אלה לפני שהן מגיעות לאתרי הפסולת ונשרפים או נאכלים על ידי בעלי חיים שמתים כתוצאה מכך.

בעולם קיימים כמה פתרונות מעשיים על ידי פיקוח על הייצור בעזרת מיסוי מיוחד, על ידי טיפול במסגרת חוק האריזות, ועל ידי פעילות וולונטרית להחדרת המודעות לשימוש מוקטן בשקיות אלה על ידי חנויות. במספר מצומצם של מדינות ננקטו צעדים חמורים יותר כדוגמת איסור חלוקת והפצת שקיות פלסטיק בכל המדינה או בערים מסויימות.

בנוסף נערכות פעולות הסברה על ידי גורמים רשמיים במדינות שונות להחדרת המודעות לצמצום השימוש בשקיות אלה באופן מוסדר.

אודות admin