מחזור מי שופכין לשימוש חקלאי – אנרגיה ירוקה לשימוש הסביבה

שאיבות מי ביוב, מי קולחין ומי שופכין והשמירה על הסביבה

לעתים נראה לנו, כי עבודות "מלוכלכות" אינן תורמות להגנת הסביבה, אבל תפיסה זו הינה מוטעית מיסודה. עבודות של שאיבת ביוב או שאיבת מי קולחין, שאיבת מי שופכין וכדומה נחשבות לעבודות מלוכלכות, אבל תרומתן לשמירה על איכות הסביבה מהותית ומאד חשובה. אם בעבר היו מפעלים רבים מזרימים את השופכין שלהם לנחלי הארץ, שהלכו והזדהמו עד לנקודה של סכנת חיים לבאים אתם במגע (זכרו את אסון גשר המכבייה מעל הירקון המזוהם), הרי שכיום במפעלים רבים מבצעים שאיבה של נוזלי שופכין אלה, והם מועברים לאתרי מחזור כמו אתר שפדן וכדומה. באתרי הטיהור והזיקוק של המים הללו ממחזרים אותם לשימוש חוזר בחקלאות, ומייעדים אותם להשקיה ודישון. גם השקיית גינות ציבוריות נעשית במקומות רבים על ידי מים שכאלה, והדבר מביא לירידה בתצרוכת המים ולחסכון ניכר במשאב שקיים בארץ בצורה מוגבלת ביותר.

שאיבות על ידי ביובית – מצינורות הביוב לשדות החקלאיים בישראל

ביובית היא אותה המשאית שלעתים חוסמת את הרחוב במקום המגורים שלכם, שממנה יוצא צינור עבה במיוחד המוחדר לפתחי ביוב שונים, כדי לפתוח סתימות שנוצרו במקום על מנת להחזיר את זרימת מי הביוב בצנרת למצבם הרגיל. את העבודות הללו מבצעים אנשי מקצוע עם ציוד מתאים. חברות שאיבה אלו זמינות 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע, מפני שאין אפשרות לתת לביוב לעלות על גדותיו בשום מצב. חברות אלה משרתות גופים פרטיים, עיריות, גופים עסקיים שונים וגופים ציבוריים.

<

ביצוע שאיבות ביוב, שאיבות מי קולחין ושאיבות מי שופכין מתבצעים במקומות הבאים:

  • פתיחת סתימות ביוב בלחץ מים
  • שאיבת בורות דלק, בורות רקב, בורות ספיגה ובורות שומן
  • שאיבת מים בעקבות פיצוץ צינורות מים
  • שטיפת צינורות ביוב לתחזוקה שוטפת, ולמניעת סתימות והצפות בעתיד
  • ניקוי קווי ביוב
  • שירותי שאיבה לחניונים, מרתפים ומקלטים שהוצפו במים
  • שאיבת מי שופכין במפעלי תעשייה
  • שאיבת מי קולחין
  • פינוי כל הפסולת שנשאבה לאתרים מורשים בלבד ברישיון משרד הבריאות והמשרד לאיכות הסביבה.

שימוש חוזר בפסולת מפעלים – החזרת אנרגיה ירוקה לטבע

כפי שנאמר, כל השאיבות הללו מועברות למפעלי טיהור של מי שופכין, על מנת להפוך אותם למים, שניתן לעשות בהם שימוש חוזר בחקלאות או בהשקיה של גינות ציבוריות, גנים ושאר מקומות הזקוקים להשקיית צמחים. מפעלי טיהור אלה ממוקמים באיזורים שונים בארץ, והם פועלים על פי כל תקנות המשרד לאיכות הסביבה ומשרד הבריאות המפקח על טיהור המים, ובודק את כשירותם לשמש כמי השקייה לאחר שטוהרו.

הקשר שבין השימוש בביובית לבין השמירה על איכות הסביבה הוא ברור, ולכן יש חשיבות גדולה לקרוא לביובית כל אימת שאתם מגלים סתימות במערכת הביוב, או בורות ספיגה שעלו על גדותיהם וכדומה. הסכנה המיידית לבריאות האדם בחשיפה למים עכורים אלה היא מאד מוחשית, ויש להימנע מכך בכל מחיר.

המאמר נכתב באדיבות א-א-ר שירותי ביוב

אודות כותב המאמר בגוגל +

אודות admin