כריתת עצים ושמירה על הסביבה

כריתת עצים איננה דבר של מה בכך. כדי לבצע כריתת עצים יש להשתמש בציוד מתאים תוך שמירה על כל כללי הבטיחות למניעת אסונות או תאונות בעת כריתת העץ. בנוסף, לא כל אדם מורשה לכרות עצים, ולשם כך יש צורך בתעודת גוזם מוסמך של אדם שקיבל הכשרה מקצועית מתאימה. לעיתים כריתת עצים מתבצעת בגבהים גדולים, ולשם כך דרוש ציוד מיוחד של מנופים, ומעבר לכל, נסיון רב ומיומנות מקצועית. כדי לכרות עצים יש צורך בחברה מורשה ובעלת מוניטין בתחום כריתת העצים.

איך תבחרו חברה לכריתת עצים?

כפי שנאמר, על חברה לכריתת עצים להיות בעלת אישורים ותעודות המאפשרים לה לעסוק בכריתת עצים, ועליה לספק את השירותים הבאים:

  • יכולת כריתת עצים ללקוחות פרטיים, לעיריות ולמוסדות ציבור
  • ציוד עבודה מודרני ומשוכלל כולל מנופים מיוחדים לעבודה בגבהים
  • אחריות מלאה וביטוח בכל עבודת כריתה, כולל ביטוח צד ג'
  • עמידה בלוח זמנים
  • יכולת כריתת עצים מסוכנים וכדומה

חוק כריתת עצים ושמירה על איכות הסביבה

מדינת ישראל חוקקה חוק לכריתת עצים שנכנס לתוקפו בשנת 2009, והוא נועד למסד את תחום כריתת העצים תוך התחשבות בשמירה על איכות הסביבה והטבע. לא כל מי שיש לו מסור חשמלי בבית יכול לעסוק בכריתת עצים, ולשם כך יש צורך באישור ובתעודת הסמכה. כריתת עצים בוגרים למשל אסורה בארץ, כאשר עץ בוגר מוגדר כעץ שגובהו מעל שני מטר וקוטרו גדול מעשרה סנטימטר.

החוק החדש לכריתת עצים משנת 2009 איננו חדש לחלוטין, אבל הוא מסדיר את שיתוף הפעולה בין וועדות התכנון והבנייה לבין פקידי היערות באופן הרבה יותר הדוק ממה שהיה לפנים. החוק מחייב לעשות מאמץ גדול כדי להימנע מכריתת עצים בוגרים, ועל ידי כך לעזור בשמירה על הטבע ועל איכות הסביבה. השטחים הירוקים הנמצאים בארץ הולכים וקטנים והחוק נועד בין היתר לשמר פיסות אדמה ירוקות אלה, והוא אינו מאפשר בניית גשרים או סלילית כבישים בכל מקום באופן אוטומטי על חשבון הטבע והסביבה הירוקה.

הכשרת כורתים על ידי המדינה

במקביל פתח משרד החקלאות קורסים במטרה להכשיר גוזמי עצים מקצועיים. אדם המסיים קורס זה מקבל תעודה המעידה על סיום מוצלח של הקורס, ורק עם תעודה זו ניתן להיכנס כיום לענף גזימת וכריתת העצים בארץ בכל הנוגע למוסדות ציבוריים וממשלתיים. באמצעות קורסים אלה, והכשרת הכורתים יכולה המדינה לפקח על רמת המקצועיות של הגוזמים והכורתים, ולמזער את הפגיעה בעצים עצמם ובאיכות הסביבה בכלל.

החוק ושטחים פרטיים

חוק כריתת עצים מתייחס גם לשטחים פרטיים, ואם אתם מעוניינים לכרות עץ בגינת הבית הפרטית שלכם, והעץ עונה להגדרת החוק כעץ בוגר, תהיה כריתתו מותנית בהתייעצות עם פקיד היערות המקומי. כלומר, גם על כריתת עצים במקומות פרטיים להיעשות על פי החוק.

המאמר נכתב באדיבות – החוטבים כריתת עצים

תגיות:

אודות admin