כמה משכורות צריך בשביל לקנות דירה בארץ ולמה המחירים כל כך גבוהים?

רבים מן הזוגות הצעירים בארץ אינם מסוגלים לרכוש דירה בגלל המחירים הגבוהים והמשכורות הלא גבוהות, אשר אינן מאפשרות רכישת דירה, והשאלה היא למה זה קורה?


אין זה סוד, כי ישראל הפכה בשנים האחרונות לאחת מן המדינות עם מחירי הדירות הגבוהים ביותר בעולם. למה זה קורה? יש לכך כמה תשובות, תלוי את מי שואלים. התשובה הנצחית היא חוקי הביקוש וההיצע בשוק. כאשר יש ביקוש גדול וההיצע קטן, מן הסתם – המחירים מאמירים. אז נכון שבשנים האחרונות הביקוש עלה גם לנוכח יהודים רבים מהעולם שהחליטו לרכוש לעצמם דירות "מקלט" בארץ לנוכח גלי האנטישמיות כלפי יהודים, ונכון שאלה מוכנים לשלם מחירים מופקעים עבור הדירות, רק כדי שיהיו בבעלותם, אבל זה לא כל הסיפור.

המשכורת ומחירי הדירות

המשכורת הממוצעת בישראל היא כ – 8400 ₪ לחודש. מחיר דירת שלושה חדרים במקום טוב באמצע עולה 1,200,000 ₪ ויחד עם הריבית על המשכנתא שכל זוג צעיר זקוק לקחת כדי לממן את רכישת הדירה מדובר בסכום גדול מאד. אם נחלק את הסכום למשכורת יתברר לנו שמדובר בערך ב – 160 משכורות שהם שלוש עשרה וחצי שנות עבודה ברוטו (אם כל המשכורת הולכת לצרכי החזר ההלוואה) ובחישוב ריאלי מדובר על למעלה מעשרים וחמש שנים של שיעבוד לבנקים עד שהדירה שייכת לרוכשים.

הסיבה האמיתית למחירי הדירות

הסיבות האמיתית למחירי הדירות הגבוהים בארץ (לדעת מומחים רבים) הן אלה:
• חוסר הפשרת אדמות לבנייה על ידי הממשלה
• המיסוי הגבוה הנגבה מהיזמים והרוכשים של הדירות.
אם את שני הנתונים הללו היו משנים ניתן היה לבנות הרבה יותר דירות בארץ ובמחיר הרבה יותר זול מהיום. דבר שהיה מוזיל את מחירי הדירות בעשרות אחוזים ללא קשר עם כל הגורמים האחרים.

אודות admin