כל מה שצריך לדעת על הקשר בין אסבסט לבין איכות הסביבה

אסבסט הוא חומר גלם אשר נוצל עד לפני מספר שנים עבור בידוד וחיזוק בטון. ניתן היה למצוא את האסבסט בפרויקטים פרטיים, עסקיים וציבוריים של בנייה. זהו חומר סיבי ששט באוויר, ומסוגל להיכנס אל תוך הריאות. תכונות מסוכנות אלו של האסבסט קיימות הן בקרב אסבסט כחול והן בקרב אסבסט לבן.

אסבסט גורם לצלקות בריאות ובמעטפת הריאה, הוא מביא לירידה משמעותית ביכולת התפקוד של ריאות, ומלווה במחלה הנקראת אסבסטוזיס. עובדי בניין בכל רחבי העולם היו חשופים עם תחילת המאה ה-20 לרמות גבוהות של סיבי אסבסט, אשר פגעו בהם ובסביבה בצורה ניכרת. קיים קשר ברור בין היחשפות לאסבסט לבין אי ספיקה בדרכי הנשימה, התפתחות סרטן ועוד.

איפה ניתן למצוא את האסבסט?

השינוי ביחס הסביבתי אל אסבסט התרחש עם סוף שנות ה-60 של המאה הקודמת. מאז ועד היום לא נעשה בישראל שימוש באסבסט לצורך בנייה, אך נשארו לא מעט סיבי אסבסט כתוצאה משימושי העבר, בעיקר בגגות של בתים, משקים חקלאיים, לולים, רפתות וכדומה. הדרך היחידה להתמודד עם הנזקים של הסיבים היא לבצע פינוי אסבסט בצורה מסודרת. גגות אסבסט שאינם מתפוררים או מכוסים בשכבת צבע לא מהווים באופן עקרוני סיכון, אך גם אותם מומלץ לפנות בהקדם.

פירוק ופינוי אסבסט מחייבים הקפדה מחמירה על נהלים. המטרה של הנהלים הללו היא למנוע מהעובדים המפנים ומפרקים את האסבסט להיחשף אל הסיבים. משרד העבודה בשילוב המשרד להגנת הסביבה הם הגורמים אשר אחראיים על מניעת חשיפה של האוכלוסייה הכללית אל סיבי אסבסט. על מנת לעשות זאת הם נעזרים בשירותיהן של חברות מקצועיות הפועלות בכל רחבי הארץ.

מי רשאי לבצע פירוק אסבסט?

יש חשיבות אדירה לפינוי מהיר ויעיל של אסבסט. מלבד הנושא של איכות הסביבה, האסבסט כאמור מסכן את כל מי שנחשף אליו לאורך זמן קצר או ארוך. על מנת למנוע נזקים בלתי הפיכים של האסבסט יש לבחור חברה מקצועית ומיומנת אשר תבצע את הפירוק והפינוי. החברה חייבת להיות מורשה ומוסמכת, עליה להחזיק בניסיון הדרוש, וכדאי שיהיה לה שיתוף פעולה עם מעבדת ניטורים סביבתיים.

אלו השירותים שניתן לקבל דרך חברה מקצועית העוסקת בפירוק אסבסט ופינויו אל אתרי הטמנה:

–          הריסת מבנים

–          טיפול במפגעי אסבסט צמנט ואסבסט פריך

–          החלפת גגות תוך יישום קירוי חדש ובטוח

–          שירות ללקוחות פרטיים, מוסדות, עסקים, מועצות ועוד

מומלץ לבצע פינוי מסודר של אסבסט בכל מקרה של הריסת מבנים ישנים. יש להיעזר בידע ובאמצעים הקיימים על מנת להתמודד עם החומר המסוכן, בהתאם לנהלים ולתקנות.

לסיכום, אסבסט הוא סכנה בריאותית וסביבתית, ואין להקל ראש בהימצאותו. מקצוענים הנדרשים לנושא בהקדם האפשרי מצמצמים במידה ניכרת את הסיכון, מצילים חיים, ומשפרים את האיזון הסביבתי.

אודות admin