טיפים עבור גיזום עצים בשביל לשמור על סביבה ירוקה

גיזום עצים הוא פעולה חשובה, המבטיחה סביבה ירוקה ויפה. יחד עם זאת, רבים אינם יודעים כיצד לגזום את העץ בצורה נכונה.

  • הטיפ הראשון עבור גיזום הוא להכיר את הפעולה אותה תבצעו. בניגוד למה שנהוג לחשוב, הגיזום אינו מתייחס אל כריתה מוחלטת של העץ. מטרת הגיזום היא להסיר חלק מהעלים ומהענפים. על מנת לכרות עצים יש צורך בציוד הנדסי כבד, פיקוח מטעם אנשי מקצוע וכלים מיוחדים. לעומת זאת, את הגיזום ניתן לבצע בצורה עצמאית ותוך שימוש בכלים פשוטים בלבד.
  • לאחר שמבינים מה כולל הגיזום אפשר לעבור אל הטיפ השני – גיזום לצורך הבראה. מלבד המטרה האסתטית, גיזום עונה על צרכים פונקציונאליים. בזכות הגיזום ניתן להבריא עצים חולים, לשקם עצים פגועים, ולעודד לבלוב של עלים חדשים. הגיזום הוא מעין "תספורת טבעית" אותה אנו מבצעים עבור העץ, במטרה לתת לו להתפתח מחדש. בטבע פועל הגיזום על פי עונות השנה, אך השימוש שעושים בני האדם בעצים מעט שונה מהשימוש המקורי. זו הסיבה שיש צורך בביצוע גיזום מקצועי, ובתחזוקה שוטפת כבר מהרגע הראשון.
  • הטיפ השלישי בנוגע לגיזום עצים הוא להתמקד בענפים ועלים מתים. גננים לא מקצועיים וחובבי גינה נוטים לגזום יותר מדי, ולהסיר את כל הענפים של העץ. זו טעות שניתן להימנע ממנה בקלות, במידה ומזהים את הענפים שמסתבכים זה בזה, מתקרבים על מנת לאבחן עלים מתים, ומשתמשים באמצעים הנכונים כדי לגזור את הענפים הרלוונטיים.

    היכולת של העץ לצמוח בצורה תקינה תלויה באופן ישיר ביכולות הגיזום שלכם. במידה ואתם מרגישים לא מספיק מנוסים, נסו להתייעץ עם איש מקצוע או חבר הבקיא בתחום. אם החלטתם להזמין גנן לצורך גיזום העץ, בדקו כי יש לו תעודת גוזם מומחה מטעם משרד החקלאות. תעודה זו תבטיח שהגנן יבצע עבודה מדויקת, ולא יפגע בעץ או בצמחיה סביבו.

  • הטיפ הרביעי והחשוב ביותר לגבי גיזום עצים הוא לשמור על הבטיחות. ענפים המתקרבים אל חוטי חשמל, עצים הגדלים בצורה פראית אל מקומות בהם עוברים אנשים, או שורשים סוררים, מחייבים מעורבות של איש מקצוע. אל תבצעו את הגיזום בעצמכם ואל תיקחו סיכונים מיותרים.

גיזום עם המשפחה והילדים

על מנת לאמץ את הטיפים לגיזום עצים כדאי להצטייד בסבלנות, לקרוא היטב את ההוראות, ולהשתמש באמצעי בטיחות. המשמעות של גיזום לא נכון יכולה להיות הרסנית: גיזום כזה פוגע אנושות בשורשים, מכניס את העץ לטראומה ומעכב גדילה. בחצרות פרטיות גיזום לא מקצועי עשוי להביא לפגיעה בתשתית, צמיחה של שורשים מתחת לריצוף ועוד.

לסיכום, הגיזום הוא פעולה נהדרת המלווה את האנושות כבר מאות שנים. בשלבים הראשונים של הגיזום לא כדאי לערב ילדים, אך עם הזמן וככל שצוברים מיומנות, ניתן להפוך את הגיזום לפעולה משפחתית מהנה ומאתגרת.

המאמר נכתב באדיבות – אריאל הגוזם – גיזום, כריתת ועיצוב עצים

אודות admin