הובלת חומרים מסוכנים – למקצוענים בלבד

חומרים מסוכנים הם חומרים מסוג של נוזלים, מוצקים או גזים שיכולים להזיק לאדם, לסביבה, לבעלי החיים או לרכוש, והסכנה הטמונה בהם נובעת מעצם היותם דליקים או רעילים, או שיש להם השפעה רדיואקטיבית או מסרטנת. הטיפול בחומרים מסוכנים מחייב אמצעי זהירות בזמן אחסנתם והובלתם וגם בעת סילוקם כפסולת. ברוב המדינות (כולל ישראל) ישנם חוקים מיוחדים המתייחסים לטיפול בחומרים אלה, ויש גם מספר אמנות בינלאומיות המאפשרות הובלת חומרים מסוכנים בין מדינות או יבשות.

כיצד נעשית הובלת חומרים מסוכנים

בנסיעה בכבישי הארץ ניתן להבחין במשאיות ענק הגוררות מיכלים הנושאים שלטי אזהרה המתריעים כי במיכל יש חומר מסוכן. הדבר נועד לשמש כתמרור אזהרה לנהגים על מנת שינהגו במשנה זהירות כאשר הם מתקרבים לחומרים מסוכנים המוסעים במהירות של 100 ק"מ לשעה. חומרים אלה מוגדרים על ידי המשרד לאיכות הסביבה כחומרים מסוכנים לבריאותו של האדם ומהווים סכנה לקרקע, למי התהום או לאוויר שאנו נושמים. הובלת חומרים מסוכנים מצריכה רשיון מיוחד, והיא מחייבת שילוט בולט על גבי המיכל שבו מוחזק החומר המסוכן. לרוב אלה שלטים אדומים או כתומים שמתריעים על המצאות החומר המסוכן בתוך המיכל. חומרים אלה יכולים להיות חומרים רעילים, מתפוצצים, מחמצנים, אופרוקסאידים אורגניים וכדומה.

מי רשאי להוביל חומרים מסוכנים

הובלת חומרים מסוכנים מעוגנת בחוק שירותי ההובלה משנת 1997. החוק מגדיר וקובע כיצד יש להוביל חומרים מסוכנים ממקום למקום ומי רשאי לעסוק בכך. חברות המבקשות להוביל חומרים מסוכנים נדרשות לאישור מיוחד. הובלת חומרים מסוכנים נעשית בשני אופנים:

  • הובלת החומרים אל המפעלים
  • הובלת החומרים כפסולת להטמנה באתרים מורשים

בשני המקרים חובה על המוביל להיות בעל רשיון מיוחד להובלת חומרים מסוכנים ועניין זה צריך להשאיר למקצוענים בלבד. צוות הנהגים של חברות הובלה אלה עוברים את ההסמכות הנדרשות על פי החוק, כדי להעביר חומרים אלה אל ומהמפעלים. מומלץ לבחור בחברה בעלת נסיון רב שנים בתחום על מנת לקבל שירות בטוח ואחראי לחלוטין. אם אתם מחפשים חברה לשינוע של חומרים מסוכנים, וודאו כי הנהגים הם אנשים וותיקים ובעלי נסיון רב שנים על הכבישים וללא עבירות תנועה, כי הרכבים מותאמים להובלת חומרים מסוכנים, וכי התאמות אלה הם על פי דרישות משרד התחבורה.

הובלת החומרים בפועל

הובלת החומרים נעשית על ידי משאיות מיוחדות בעלות כושר גרירה גדול במיוחד, הגוררות נגררים מיוחדים שבהם נמצא החומר המסוכן. נגררים אלה עשויים נירוסטה, והם מיוצרים על פי התקן הבינלאומי להובלת חומרים מסוכנים. מיכלים אלה מאד יקרים ולא כל חברת שינוע מחזיקה בהם. על גבי המיכלים חייבים להציב שילוט המזהיר מפני חומר מסוכן, ואת תכולת המשאית (סוג החומר המובל בה). על מנת להוביל חומרים מסוכנים על החברה המובילה להיות בעלת רשיון מוביל בתוקף ממשרד התחבורה, והיתר להובלת רעלים מהמשרד לאיכות הסביבה. חברה להובלת חומרים כאלה חייבת להעביר את נהגיה הדרכות להתנהגות בשעת חירום על מנת שידעו להתמודד עם תקלות בלתי צפויות.

לסיכום ניתן לומר שהובלת חומרים מסוכנים חייבת להיעשות עם חברה מנוסה וותיקה בלבד, ושיש לה את כל האמצעים, האישורים והיתרים לסוג הובלות שכזה.

אודות admin