דודי שמש וחימום סולארי

אחד המשאבים הגדולים ביותר שיש לנו בארץ היא השמש. השמש זורחת עלינו ברציפות למעלה משבעה חודשים בשנה, וגם החורף הקצר שלנו מספק ימים בהירים רבים ללא עננים, המאפשרים לשמש לעשות את מה שהיא יודעת – לספק לנו אנרגייה. את אנרגיית השמש כבר מזמן מנצלים בארץ לצרכים שונים, אך עם העלייה במודעות לשמירה על איכות הסביבה מקבלות מערכות סולאריות של דודי שמש משמעות הרבה יותר רחבה מעבר לחסכון בחשמל הביתי של כל אחד מאיתנו.

האנרגיה הזמינה והזולה בעולם

אנרגיית השמש היא האנרגיה הזמינה והנקייה ביותר בטבע. היא אין סופית ולעולם לא תיגמר. הלימוד לניצול אנרגייה זו נמצא כל הזמן בתהליכי לימוד ומחקר וקיימות כבר שיטות שונות לניצול אנרגייה זו לצרכי האדם. המשמעות הישירה של הגדלת ניצול אנרגיית השמש היא הקטנת ניצול מקורות אנרגייה אחרים שמזהמים, וגורמים לאסונות אקולוגיים חמורים על פני כדור הארץ. אחד השימושים הנפוצים והידועים לניצול אנרגיית השמש הם דודי שמש שכיום קיימים כמעט בכל בית ודירה. דוד שמש חוסך חשמל באופן ניכר, הוא מחמם את המים בדוד במהירות גדולה ומספק מים לכל צרכי הבית.

ישנם כמה סוגים של מערכות סולאריות לחימום מים בדודי שמש שכדאי להכיר אותם לפני שמחליטים על המערכת הרצוייה לבית או לבניין שלכם.

מערכות סולאריות מסוגים שונים לדודי שמש

ישנן ארבע מערכות סולאריות לחימום מים לבית:

  • מערכת תרמו סיפון במעגל פתוח – הכוללת דוד שמש וקולטי שמש תואמים. מערכת זו מתאימה למדינות שטופות שמש, כמו ישראל, בהן הטמפרטורות הם מעל האפס באופן קבוע ואיכות המים סבירה שאיננה מכילה הרבה אבן במים. מערכת זו היא הנפוצה ביותר בארץ, וניתן לראות אותה כמעט בכל מבנה ובניין מגורים.
  • מערכת תרמו סיפון במעגל סגור – הכוללת דוד שמש עם מחליף חום וקולטי שמש תואמים. מערכת זו מתאימה לאיזורים שבהם הטמפרטורה יורדת מתחת לאפס, ושאיכות המים במקום איננה טובה במיוחד.
  • מערכת מאולצת ביתית – מערכת זו יכולה להיות במעגל פתוח או סגור, והדוד ממוקם נמוך מהקולט. גם מערכת זו מיועדת למקומות שבהם הטמפרטורה יורדת מתחת לאפס, והמים עלולים לקפוא בקולט. המערכת כוללת דוד חשמלי עם מחליף חום, קולטי שמש, משאבת סחרור ופיקוד.
  • מערכת מרכזית מאולצת – כוללת מספר רב של קולטי שמש המחממים מספר דודי שמש או צובר מים גדול. מערכת זו מיועדת לחימום כמות גדולה של מים עבור בניינים שלמים, בתי מלון, מוסדות ציבור שונים, בריכות שחייה וכדומה. המערכת בנוייה מחוות קולטי שמש המחממת מים דרך מחליף חום, צובר מים גדול או כמה דודי שמש. במערכת יש הפרדה בין המים שבקולטי השמש למים שבמעגל הצריכה.

היתרונות של מערכות סולאריות לחימום מים הם רבים החל מהוצאות אחזקה קטנות, הפחתה בעלות חימום המים, שימוש באנרגייה ירוקה החוסכת חשמל, ומקטינה את פליטת הגזים המזיקים לאטמוספירה, ועלות ההשקעה של בניית המערכות מוחזרת תוך תקופה קצרה ביותר.

המאמר נכתב באדיבות – אמקור דודי שמש

תגיות:

אודות admin