גריטת רכבים והשמירה על איכות הסביבה

גריטת רכבים נעשית בחסות המדינה ועל ידי חוק מיוחד שחוקק לצורך זה. הרעיון הוא להוריד את הרכבים הישנים מן הכביש לצמיתות, והחוק  מאפשר לבעלי רכבים אלה לעשות זאת תוך קבלת בסכום של שלושת אלפים שקלים מן המדינה. משמעות הגריטה היא מאד גדולה מבחינת התרומה לאיכות הסביבה, מכיוון שמדובר ברכבים ישנים ומאד מזהמים, שהמשך נסיעתם על הכבישים גם מסוכנת וגם מזהמת את הסביבה באופן ניכר.

חוק גריטת הרכבים וחשיבותו לשמירה על הסביבה

תוכנית גריטת רכבים מיועדת לרכבים ישנים הפולטים זיהום אוויר רב ושאינם מצויידים במערכות בטיחות מתקדמות שיכולות למנוע או לצמצם את תאונות הדרכים. בנוסף לכך מאפשרת התוכנית לצמצם את כמות הגרוטאות המושלכות במקומות שונים בארץ ומגדילה את מיחזור חומרי הגלם של הרכב, דבר שבעצמו מעודד את השמירה על הסביבה באופן עקיף. התוכנית מיועדת לבעלי רכבים שגילם 20 שנה ויותר, ושיש לו רישיון בתוקף. בתמורה להסכמת בעל הרכב לגריטה משלמת לו המדינה 3000 ₪ עבור כל רכב כזה. הרכב מועבר למגרשי גריטה מורשים שבהם כל חלקי הרכב מפורקים ומועברים למיחזור.

כיצד זה עוזר לשמירה על איכות הסביבה?

התוכנית לגריטת רכבים מקודמת על ידי המשרד לאיכות הסביבה בשיתוף עם משרד התחבורה ומשרד האוצר, והיא צפוייה להוריד מהכבישים אלפי רכבים ישנים הפולטים כמויות ענקיות של גזים רעילים המזהמים את האוויר. היתרונות של התוכנית הם:

  • צמצום זיהום האוויר בערים ובישובים
  • הפחתת תאונות הדרכים והנזקים מתאונות אלה
  • הקטנת מספר הגרוטאות המושלכות במקומות שונים בארץ
  • הגדלת מיחזור חומרי הגלם שמהם מיוצרים הרכבים והשימוש בהם

אין ספק כי תוכנית הגריטה מכוונת לשמירה על הסביבה גם באופן הישיר על ידי צמצום הנזק הסביבתי על ידי הזיהום שגורמים רכבים אלה, ובצורה עקיפה על ידי מיחזור חומרי הגלם של הרכבים, וצמצום מספר הגרוטאות המצויות במקומות שונים בארץ המהווים מטרד מסוכן לבני אדם ולסביבה.

איזה רכבים רשאים להשתתף בתוכנית הגריטה של הממשלה

מכיוון שמדובר בפיצוי כספי שכל בעל רכב מקבל עבור גריטת מכוניתו, הרי שנקבע בחוק שרק בעלי רכבים העומדים בתנאים מסויימים יוכלו למסור את רכבם למקומות הגריטה המורשים, וליהנות מהפיצוי הכספי. תנאים אלה כוללים:

  • רכב משנת ייצור 1993 או ישן יותר
  • רכב שרישיונו היה בתוקף לפחות שנה לפני מועד הביטול שלו לצורך הגריטה
  • רכב פרטי מסוג M1 להסעת נוסעים
  • רכב שאין עליו עיקולים או שיעבודים
  • על הרכב להגיע לאתר הגריטה בנסיעה

תהליך גריטת הרכב כולל שני שלבים. הראשון הוא בקשה לגריטת הרכב על ידי ביטול רישום הרכב, והפקת רישיון זמני ל 48 שעות, והשלב השני הוא מסירת הרכב באתר גריטת רכבים מורשה, שבו יפורק הרכב וימוחזרו חומרי הגלם שלו לשימוש חוזר. רשימת האתרים מופיעה בפרסומים של משרד התחבורה.

המאמר נכתב בחסות – פולקסווגן פ"ת ספטון סוכנות רכב בע"מ

אודות admin