גנרטורים לסביבה נקייה יותר

המטרה של מקורות אנרגיה אלטרנטיביים היא להפיק חשמל לצריכה ביתית ותעשייתית בשיטות המנצלות אנרגיות מתחדשות וירוקות. המצב הקיים כיום בישראל מוכיח עד כמה אנרגיה ירוקה היא צו השעה. המדינה מתכננת לעבור לייצור של 5% מהאנרגיה החשמלית בעזרת מקורות נקיים ומתחדשים בלבד. זו מהפיכה של ממש שמבטיחה שיפור באיכות האוויר ועלייה ברמת החיים הכללית.

אנרגיה סולארית נחשבת למקור האנרגיה החלופי הטוב והנקי ביותר, ובה גם משתמשים בגנרטורים. זו אנרגיה הנמצאת יחסית בשפע, והיא מסוגלת לענות על פי 10,000 מהתצרוכת העולמית הנוכחית. מצד שני, צריך לדעת כיצד לנצל אותה בצורה האופטימאלית. למרות שישראל נחשבת מדינה מתקדמת המשתמשת ביעילות באנרגיית השמש, חל בשנים האחרונות פיגור אחר מדינות מפותחות בהן אפשרות ניצולת השמש נמוכה בהרבה.

כל מה שצריך לדעת על אנרגיה סולארית

היתרונת העיקריים של אנרגיה סולארית הם עצמאות בהפקת חשמל, חוסר תלות במקורות מתכלים והפקת אנרגיה שאינה פוגעת בסביבה. בנוסף, אנרגיית השמש אינה מתכלה כמו מקורות המתבססים על דלק. זו החלוקה הבסיסית לשימוש באנרגיה סולארית:

1. קולטי שמש – תפקידם להפוך אנרגיית שמש לאנרגיית חום. אינם דורשים גנרטורים, וניתן למצוא אותם בעיקר בפעילות ביתית, כגון דודי שמש. עם זאת, שימוש בקולטי שמש נפוץ גם במגזר התעשייתי עבור הפעלת טורבינות.

2. מחזירי שמש – אמצעים אלו מוצבים על דוד קיטור המייצר בהמשך אנרגיה דרך הפעלת טורבינה וגנרטור.

3. תאי שמש – כמו במקרה של קולטי שמש, פיזור תאי שמש מבוסס על פעולה פוטו-וולטאית. התאים הופכים אנרגיית שמש ישירות לאנרגיה חשמלית, ויכולים לתת מענה על צרכים ביתיים וציבוריים. במונחים מקצועיים, ניתן לומר שתא פוטו וולטאי הוא התקן להפקת אנרגיה חשמלית על ידי קרינה אלקטרומגנטית.

4. מערכות פוטו כימיות – רוב הציבור אינו מכיר את המערכות הללו. באמצעות מערכות פוטו כימיות יוצרת אנרגיית השמש פעילות כימית, כגון שחרור גז אשר יכול להיות חומר בעירה. אלו מערכות משוכללות הדורשות רמה גבוהה של ציוד, מיומנות ואמצעי בטיחות.

טורבינת רוח והמרה אנרגיה מכאנית

עוד דוגמא לשימוש בגנרטורים עבור הפקת אנרגיה היא טורבינת רוח. זהו למעשה מדחף, המשמש בעיקר להמרה של אנרגיית רוח לאנרגיה חשמלית. אנרגיה המופקת מרוח מנצלת את התנועה של הרוח בקו ישר, וממירה אותה לאנרגיה זמינה. יש הרבה דרכים לנצל את האנרגיה הזמינה, ובחירתן מתבצעת לפי התוצאה הנדרשת. מעבר לכך, אנרגיה מכאנית סיבובית (כגון סיבוב הרוטור של טורבינת רוח) יכולה להפוך לאנרגיה חשמלית גם באמצעות גנרטורים המונעים על ידי טורבינה.

הפקת חשמל מאנרגיית רוח נחשבת לדרך הזולה ביותר, וזאת בהשוואה למחירי השוק של הפקת חשמל מאנרגיות אחרות. כפי שניתן לראות, סביר להניח כי בשנים הקרובות יצטרפו דרכים חדשות להפקת אנרגיה חדשה. כולנו צריכים לעודד את המגמה, ולקוות לעתיד ירוק ונקי יותר.

אודות admin