גיזום עצים בעיר

רוב האנשים חיים כיום בערים. המעבר מהכפר לעיר החל לפני מאה וחמישים שנה בכל רחבי עולם המערבי, ויותר ויותר אנשים מתגוררים כיום בערים. למעשה מיעוט קטן מתגורר בישובים כפריים או חקלאיים. הצורך בשמירה על איכות הסביבה בערים הגדולות קיבל תנופה גדולה בשנים האחרונות, עם העלייה במודעות של הציבור לשמירה על הטבע ואיכות הסביבה באופן כללי. ערים רבות מעצבות עצמן בהתאם לכללים ירוקים, מפתחות גינות ציבוריות, ומשאירות שטחים גדולים כריאות ירוקות של העיר. בתל אביב למשל מצוייה הריאה הירוקה הגדולה באיזור גני יהושע – פארק הירקון, שממוקם סביב ולאורך נחל הירקון הנשפך לים בקרבת נמל תל אביב הישן. גיזום עצים בעיר היא דרך נוספת לשמירה על איכות הסביבה והחיים בתוך העיר, והדבר מעוגן בחוק מיוחד האוסר על כריתת עצים בוגרים שנכנס לתוקפו בשנת 2009.

ירוק בעיר

מציאותם של עצים בעיר משמעותית ביותר לביסוס איכות החיים במקום. עיר בעקרון היא מרכז אורבני הבנוי בצפיפות וסלול לאורכו ולרוחבו. הצורך בירוק בתוך העיר נובע מכמה סיבות עיקריות וחשובות:

  • שטחים ירוקים מיועדים לגנים ציבוריים לרווחת התושבים
  • עצים לאורך הרחובות יוצרים הצללה בימי הקיץ החמים
  • עצים בעיר מזמינים מיני ציפורים לחיות במקום
  • שדרות העיר מאפשרות מעבר חופשי ממכוניות לתושבי העיר
  • פארקים גדולים יוצרים מעבר אוויר חופשי ומקומות בילוי פתוחים לתושבים

משמעות גיזום עצים לשמירה על איכות הסביבה

גיזום עצים עוזר לשמור על הסביבה, בכך שהוא ממזער את הצורך בכריתת עצים שמהווה עברה על החוק בכל הקשור בעצים בוגרים. עץ בוגר מוגדר כעץ שגובהו עולה על 2 מטר, ורוחבו עולה על 10 ס"מ. גיזום עצים עוזר לשמור על העצים הקיימים, ולמנוע מהם להוות סכנה לציבור, כמו נפילת עצים או הפרעה לחוטי החשמל והטלפון שבהרבה מקומות עדיין מתוחים בין עמודים. המגמה להכניס את תשתיות החשמל והטלפון מתחת האדמה כבר נמצאת בתנופה, וברחובות שהעירייה משפצת נלקח גם דבר זה בחשבון. לאט לאט יותר ויותר רחובות הם נטולי עמודי חשמל או עמודי טלפון, אך עמודי התאורה קיימים, ויש לוודא כי העצים שבסביבה אינם מסכנים אותם.

מי רשאי לעשות גיזום עצים

החוק לכריתת עצים שנכנס לתוקפו בשנת 2009  מחייב כל כורת או גוזם עצים להיות מצוייד בתעודת הסמכה מטעם משרד החקלאות המתירה לו לעסוק בכך. גוזם או כורת עצים ללא תעודה כזו עובר על החוק. כדי לגזום עצים בעיר יש צורך בציוד מיוחד כולל מנופי עבודה בגובה, ויכולת פינוי הגזם מן הרחוב. על הגוזמים להיות אנשי מקצוע שעברו הכשרה מקצועית, ויש לוודא כי הפעילות מתבצעת לפי כל כללי הבטיחות גם לעובדים עצמם, וגם לסביבה ולעוברי האורח. על חברה לגיזום וכריתת עצים להיות מבוטחת כולל ביטוח צד ג', ולעשות שימוש בציוד בטיחותי לעבודות אלו.

המאמר נכתב באדיבות – החוטבים גיזום עצים

תגיות:

אודות admin