גז תוצרת כחול לבן

תחנות חשמל בארץ עובדות על מזות דלק שנחשב יקר ונחשב מזהם את הסביבה.
השימוש בגז הוא חסכוני יותר ירוק יותר וידידותי יותר.

מומחי גז טוענים בשנים האחרונות בתוקף, כי הקידוח בשדה תמר ישפיע לטובה על התקציב המשפחתי. על מנת לבדוק, האם יש בסיס לטענות אלו, יש להכיר את קידוח הגז, ולהבין מהי המשמעות האמיתית של גז תוצרת כחול לבן.

תמר הוא שמו של שדה גז טבעי, הנמצא במרחק של 90 קילומטרים מערבית לחיפה. שדה הגז תמר עלה לכותרות בשנת 2009, אז התגלה על ידי גיאולוגים ומומחים נוספים. ההערכות, אשר מפורסמות על ידי חברות שעוסקות בקידוחים, מצביעות על פוטנציאל של 275 מיליארד מטר מעוקב. זהו מספר אדיר, אשר יכול להשפיע על כל תחומי התעשייה והמסחר בישראל, לרבות הענף הפרטי והמשפחתי.

כיצד משתמשים בגז המופק בתחומי הים התיכון?

יותר מ-3 מיליארד שקלים הושקעו עד כה בשדה הטבעי תמר בים התיכון, במטרה להפיק ממנו גז תוצרת כחול לבן. למרות התנגדות של ארגונים מסוימים לחיבור הגז, בשנת 2013 החלה הזרמת גז טבעי מהמאגר אל תוך ישראל. בשלב הראשון מתבצעת ההזרמה אל אשדוד, אך בעתיד היא צפויה להגיע גם אל ערים אחרות. המטרה המרכזית היא לבטל את התלות של ישראל ביצרניות גז אחרות, ולהפוך אותה לגורם מרכזי בשום הגז העולמי. העברת הגז התאפשרה, בזכות יותר מ-4 שנים של עבודות אינטנסיביות בתוך השדה.

הערכות נוספות, בדבר הקשר בין קידוח תמר אל גז תוצרת כחול לבן, מסמנות עצמאות אנרגטית של ישראל עד שנת 2035. מדובר על חיסכון כלכלי עצום, אשר יכול להיות מתורגם על ידי משרדי הממשלה לשירותים חדשים ולהשקעה משמעותית בתשתיות. עם ההגעה לארץ משמש הגז מקידוח תמר להפקת חשמל בתחנות כוח שונות, כגון חברת החשמל וחברות פרטיות.

מה המשמעות של תגלית הגז עבור הציבור?

הגעת הגז לישראל מקידוח תמר מורידה את התלות בחומרי גלם מיובאים. מבחינת התקציב המשפחתי, הגז מוריד גם את מחיר החשמל ואת משאבי האנרגיה האחרים. אפשר לעבור לצריכת גז בשימושים רבים, וכך ליהנות ממחירים נמוכים אף יותר. תעשייה ישראלית חזקה ותחרותית מביאה בסופו של דבר להשגת מחירי שימוש נמוכים, אשר זולגים מטה לכיוון האזרחים והמשפחות. התמלוגים ממכירת הגז אמנם מגיעים לקופת המדינה, אך כל האזרחים שותפים להצלחה.

קידוחי החיפוש בשדה הגז הטבעי תמר הגיעו לעומק של כמעט 5,000 מטרים מתחת לפני הים. כבר בתחילת העבודות נראו הוכחות לכך, שישנו גז טבעי בכמויות מסחריות, אך ההערכות היו קטנות יותר, מכפי שהשתקף בדוחות הסופיים.

לסיכום, העלייה בכושר התחרות של התעשייה הישראלית כתוצאה מקידוחי גז תמר, כמו גם הוזלת החשמל, יתרמו אחוזים רבים לצמיחה של המשק בעתיד הקצר והרחוק. אי אפשר להתעלם מהתרומה הזו, וכדאי לנצל אותה. מומלץ להתעניין לגבי פתרונות גז מתקדמים, וליהנות ממתקנים חדשים אשר עומדים לצד המשפחות הצעירות והותיקות בישראל.

נכתב באדיבות עלית הגז

אודות admin